BESİNLER İLE İLGİL BİLGİLER

Başlıca beş gıda grubu vardır ve sağlıklı bir diyet bunların her birinden uygun miktarlar alınarak yapılan diyettir. Bu gıdalar ve alınması gereken miktarlar şöyledir:

Proteinli gıdalar.

Et, balık, yumurta, baklagiller gibi gıdalardır. Gün boyunca 2 -3 kez ve 60-90 gram olarak alınmalıdır. Et ve tavuk gibi gıdaları yutmadan önce çok iyi çiğnemelisiniz.

Süt ve süt ürünleri.

Bu gruptan az yağlı peynirleri seçiniz. Günde 1-2 kez 30-60 gr alabilirisiniz. Kaymağı alınmış süt ve az yağlı yoğurt tercih edilmelidir. Bu porsiyonlar diyetinizden yeterli kalsiyumu elde etmenizi sağlayacaktır.

Meyve ve sebzeler

Günde 3-4 porsiyon almaya çalışınız. Küçük bir su bardağı tatlandırılmamış domates suyu bir porsiyon olarak düşünülebilir. Salatalar her zaman kolay sindirilmeye yatkındır. Yeşil sebzelerde genelde kolay sindirilir.

Karbonhidratlar

Ekmek, patates ve tahıllar başlıca karbonhidrat kaynaklarıdır. Günde 2 porsiyon alınmalıdır. Beyaz undan yapılmış ekmek yerine sindirimi daha kolay olan tam buğday ekmeği veya kepekli ekmeği tercih ediniz. Her öğünde 60-90 gr lık (2-3 dilim) küçük bir porsiyon yenilmesi uygun olur.

Yağlar ve şekerli yiyecekler

Yemeklerinizi pişirme sirasinda az miktarda zeytinyağı kullanınız ve pudingleri az yağlı yoğurtla yer değiştiriniz. Yukarıda bahsedildiği üzere, kusmanıza ve vücudunuzun halsiz düşmesine sebep olacak çikolata, tatlı, dondurma gibi gıdalardan kaçınınız.