Kanser Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

23 Ağu 2021 Kanser

Kanser çağımızın en tehlikeli hastalıklarından bir tanesidir. Kontrolsüz hücre çoğalması olarak da bilinen kanserin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bundan dolayı kanser hastalığına karşı bilinçli olmak gerekmektedir. Kanser teşhisi konulan bir kişi için kanser tedavisi süreci de başlamış demektir. Kanser tedavisi çok yönlü olarak sürmekte ve birden fazla tedavi seçeneği ile ortaya çıkmaktadır. Peki kanser tedavisi seçenekleri nelerdir? Hangi kanser nasıl tedavi edilir? İşte kanser tedavisi ile ilgili bütün detaylar.

Kanser hastalığı ülkemizde oldukça yaygın olan hastalıklardan bir tanesidir. Kanser tedavisi de her kanser türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Kanser Tedavisi Seçenekleri Nelerdir?

1) Kemoterapi

Kemoterapi kanser hastalığı için birincil tercih edilen bir tedavi seçeneğidir. Kemoterapi ile birlikte hastaya damar yolundan ilaç verilir. Verilen bu ilaç ile birlikte hastada ki bütün sağlam ve kanserli hücreler ölür. Bu şekilde kanserli hücrelerin de yok edilmesi amaçlanır. Kemoterapi tedavi seçeneğinde hastada bir takım yan etkiler de olabilmektedir. Kanserin türüne ve evresine göre kemoterapi tedavisi dozu uygulanır.

2) Radyoterapi

Kanser tedavisinde bir diğer tedavi seçeneği de radyoterapi tedavi seçeneğidir. Radyoterapi tedavisinde iyonlaştırıcı ışınlar yer almaktadır. İyonlaştırıcı ışınlar ile birlikte hastanın kanserli olan bölgeye direkt olarak ışınlar uygulanır. Bu şekilde kanserli hücrelerin ölmesi amaçlanır.

3) Cerrahi

Cerrahi tedavi seçeneği kanser tedavisinde de uygulanmaktadır. Fakat cerrahi tedavi seçeneği her kanser tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Bu tedavi yönteminin hastaya uygun olup olmayacağı doktor tarafından belirlenmektedir.

Hangi Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

1) Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri en yaygın kanser türlerinden bir tanesidir. Akciğer kanserinde tedavi seçenekleri arasında kemoterapi ve radyoterapi tedavi seçeneği bulunmaktadır. Aynı zamanda cerrahi olarak da yine tedavi seçenekleri geliştirilmektedir. Cerrahi olarak her hasta akciğer kanserinde tedavisine uygun olmayabilir.

2) Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanserinde kemoterapi uygulanmaktadır. Kemoterapi ve cerrahi tedavi seçeneği de yine bu hastalığın tedavisinde uygulanır.

3) Bağırsak Kanseri

Bağırsak kanseri kolon kanseri olarak da bilinir. Bu kanserin de yine bütün kanser tedavi seçenekleri kullanılır. Bağırsak kanserinde genellikle kemoterapi tedavi seçeneği uygulanmaktadır. Aynı zamanda hastanın uygunluğuna göre bağırsak kanseri hücreleri ameliyat ile birlikte de alınmaktadır. Ameliyat ile hastanın kanserli hücreleri tamamen yok edilir. Bazen ise bağırsağın bir kısmı alınabilmektedir.

4) Prostat Kanseri

Prostat kanserinin tedavisi çok yönlü olarak sürmektedir. Yine hastalara kemoterapi ya da radyoterapi uygulanabilir. Prostat kanserinde ilaçlar da verilmektedir.

Kaynak: Milliyet

Site İçerisinde Ara

+