KOLON VE REKTAL KANSER BULGU VE BELİRTİLER 

 

Kanserden korkma geç kalmaktan kork özdeyişimiz kolorektal kanserler için çok geçerlidir. Hastalığın belirtileri, hastaların yakınmaları o kadar aydınlatıcıdır ki gereken en önemli şey hastaların hekime başvurması ve hekimin de belirtilere karşı uyanık olmasıdır. Bunlar önem sırasına göre aşağıda sıralanmıştır.

 

Kanama: 

Makattan kan gelmesi ve dışkıda kan sürüntüsü görülmesi kırmızı alarm belirtisidir.  Yaptığım bir araştırmada dışkıda kan görülen veya kanaması olan hastaların % 13’ünde kolorektal kanser saptadım.  Makattan kanama yakınması ile başvuran hastalara rektal tuşe muayenesi, dışkıda kan testi ve bunların sonucu ne olursa olsun kolonoskopi ile incelenerek kanser olmadığı ispat edilmesi gerekir. Kanser olmadığı ispat edildikten sonta kanamaya sıklıkla sebep olan hemoroid , fissür, vs üzerinde durulmalıdır.

 

 

Anemi (kansızlık):

Kan seviyesinin düşmesi kolorektal kanserli hastalarda sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Hastalar genellikle halsizlik, çarpıntı, merdiven çıkarken yorulma tarif ederler. Bu hastalarda kan seviyesi ölçüldüğünde düşüklük saptanır ise bu da kırmızı alarm olarak değerlendirilmeli ve hastalara kolonoskopi ve gastroskopi istenmelidir. Gizli veya aşikar kan kaybedilmesinin sindirim sistemindeki bir kanserden olabileceği gözardı edilmemelidir.

 

Dışkılama alışkanlığında değişiklik :

Dışkılama alışkanlığında değişiklik olmuşsa, dışkının sertliğinde değişiklik olmuşsa , kalibrasyonunda incelme olmuşsa bu hastalar da kolorektal kanser açısından değerlendirilmelidir. Ani ortaya çıkan kabızlık açısından uyanık olunmalıdır.

Hastaların sık sık tuvalete gitme isteği , tuvalet isteği gelince gittiği halde tuvalet yapamaması (tenezm) rektum kanserlerini akla getirmelidir.

 

İştahsızlık ve kilo kaybı :

Tümörün salgıladığı bazı hormonlar iştahı azaltarak hastanın yemek yeme isteğini azaltırlar. Yine yemekten sonra hissedilen rahatsızlık da hastaları yemek yemekten alıkoyar ve hastalar gizlice kilo kaybetmeye başlarlar. Kilo kaybı hastalığın artık ilerlediğinin de habercisidir. 

 

Kusma/ dışkı yapamama :

Hastada devam eden kusma ve makattan dışkı yapamamak veya hatta gaz çıkaramamak varsa tümör barsağı tam olarak tıkamış olabilir ve acilen bir hekime görünmek gerekecektir. Hasta kendi isteği olmasa bile doktora gitmek zorunda kalacaktır. Çünkü artık acil bir ameliyat gerekecektir.