MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Mide, genişleyebilen bir organ olduğu için, mide kanseri sinsice ilerler ve genellikle belirti vermez, belirti verse bile bu bulgular kansere özgü belirtiler değildir. Mide kanserinin belirtileri kanser ilerledikçe ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler; kilo kaybı, iştahsızlık, yutma güçlüğü, erken doyma, bulantı ve bazen kusma tıkanma), ağızdan kan kusulması veya makattan siyah renkli dışkı gelmesi (kanama) belirtileridir. Kanser ilerledikçe artık muayenede tümör elle hissedilebilir veya lenf bezeleri saptanabilir ki bu artık kanserin çok ilerlediğini göstermektedir. Bu nedenle en iyisi tarama endoskopileri ile erkenden yakalamaktır. Belirtmek isterim ki özellikle 40 yaşın üzerinde herhangi bir mide yakınması olan hastalarda en öncelikli muayene metodu Endoskopik (gastroskopik) incelemedir. Gastroskopi altın standarttır. 50 yaşından sonra her bireyin bir kez gastroskopi yaptırmasında fayda vardır. Bu esnada şüpheli görülen bölgelerden biopsi alınarak patolojiye gönderilir ve teşhis konulur.

PROF.DR MEHMET MİHMANLI UYARDI:MİDE KANSERİNDE KIRMIZI ALARMM!!

RÖPORTAJ: OLAY TAN-1

Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Mehmet Mihmanlı yaptığım görüşmede mide kanseri konusunda dünyada ve Türkiye de yoğun artış olduğunu dikkat çekerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Prof.Dr. Mehmet Mihmanlı Mide kanserinin kırmızı alarm verdiğini her yıl 1 milyon kişinin mide kanseri olduğunu ve batı ülkelerine göre, az gelişmiş ülkelerde mide kanserinde yüzde yüz artış görüldüğünü ,Türkiye’de yılda 10 bin kişinin mide kanserinden öldüğünü vurguladı.

Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı mide kanseri konusunda şu bilgileri verdi: Mide kanseri, akciğer kanserinden sonra ikinci sık görülen kanserdir. Her yıl dünyada bir milyon kişiye mide kanseri tanısı konmaktadır.
Mide kanseri gelişmiş ülkelerde düşerken, gelişmekte olan ülkelerde hızlı artış oluyor. Batı ülkelerine insanlar taze sebze ve meyve, bol balık yedikleri için bu hastalıkta azalma görülüyor.

Özellikle geri kalmış ülkelerde insanlar bekletilmiş gıdaları çok yiyor Ülkemizde Doğu Anadolu’da yaşayanlar çorba ve çayı çok sıcak içmeleri ,aşırı stres nedeniyle mide kanserinde hızlı artış var.
Tuzlu gıdalar, turşular ve tütsülenmiş gıdalar, aşırı pişirilen et, döner gibi aşırı pişirilmiş gıdaları yemek çok zararlı.

Prof.Dr. Mihmanlı mide kanserinden korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı.
Fazla kilo almamak ,bekletilmiş gıdaları yememek, taze meyve ve sebze yemeli, fazla pişirilmiş et yememeli.
Haftada bir iki kez balık yemeli, stressiz bir yaşam, bol bol spor yapmak, A-B-C vitaminlerinin bol miktarda alınması.
Günde 1-2 bardak çay veya yeşil çay, bir fincan Türk kahvesi içmek faydalı.
Ayrıca 40 yaşından sonra hastalara bir kez gastroskopi yaptırmalıdır.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı mide kanserinin nedenleri, tedavileri konusunda verdiği bilgiler şöyle:

Mide nedir ? Görevi nedir ?
Mide karın içinde yer alan, gıdaları sindirme, depolama, öğütme ve mikroplardan koruma gibi görevleri vardır. Mide sindirimin başladığı esas organdır. Aynı zamanda da depo görevi görür. Erişkinlerde 1-1.5 lt kapasitesi
vardır. Alınan gıdalar ve içecekler midede toplanır ve mide öz suyu ile karıştırılır. Bu karışım midenin güçlü adaleleri sayesinde çalkalanır ve kimus (boza kıvamına) gelince de emilim için barsağa gönderilir. Mükemmel bir koordinasyon ile gerçekleştirilir tüm bu işlemler. Mide özsuyu (HCL)çok asit bir  sudur ve ağızdan alınan mikropları bu asit öldürür. Barsak sistemine mikropların gitmesini önler.

Mide kanserinin tarihçesinden bahseder misiniz?
Mide kanseri muhtemelen insanlığın eski çağlardan beri yakalandığı bir hastalıktır. İlk mide kanseri, vakasına m.ö. 1600 yıllarındaki George Ebers yazıtlarında (papiruslarda) karşımıza çıkıyor. 1821 yılında mide kanserinden
ölen Napoleon Bonoparte hastalığın tanınmasında epey rol oynadı. Mide kanseri tedavisinde gelişmeler hızla gelişmekte ve her gün hastalarımıza yeni bir ufuk açılmaktadır.

Mide kanseri çok mu sık görülmektedir?
Mide kanseri akciğer kanserinden sonra ikinci sık görülen kanserdir. Dünya sağlık örgütüne göre dünyada her yıl bir milyon kişiye mide kanseri tanısı konulmaktadır. Mide kanseri az gelişmiş ülkelerde ve bölgelerde gelişmiş
ülkelere ve bölgelere göre daha sık görülmektedir. Gelişmiş batı ülkelerinde görülme sıklığı azalmakta. Türkiye’de ise sık görülmektedir ve resmi rakamların üzerinde görülmektedir. Bildirimi mecburi hastalıklardan olmasına rağmen ancak son yıllarda bildirimler usulünce yapılmaya başlanmıştır. Ülkemizde her alanda görülmekle beraber iç Anadolu ve doğu Anadolu’da sıklık artmaktadır.

Mide kanserine yol açan sebepler nelerdir ?

Erkeklerde kadınlara göre iki kat fazla görülmektedir. Bu bizim çalışmamızda da böyle saptandı. Düşük sosyoekonomik ülkelerde gelişmiş ülkelere göre iki kat fazla görülmektedir. Radyasyona maruz kalma , aşırı sigara ve alkol tüketimi, midedeki helikobakter pilori mikrobu kansere zemin hazırlayan unsurlardır. Ben bu gün diyet ve beslenme ile mide kanseri arasında direk ilişki bulduğumuz için bu konuya geniş değineceğim.

Beslenme ile mide kanseri arasında direk ve önemli bir ilişki vardır. Taze sebze ve meyveler koruyucu etki yaparken, aşırı tuzlu yemekler , turşu ve tütsülenmiş yiyecekler kansere yol açmaktadır. Bol taze sebze ve meyve ile beslenenlerde risk azalmaktadır. doğu ülkelerinde içilen yeşil çayın ve ülkemizde içilen siyah çayın çok demli olmamak ve aşırı sıcak içmemek şartı ile koruyuculuk sağlanmaktadır. C vitamini ve antioksidanlarda mide kanserine karşı koruyucudurlar. Mide kanseri riskini arttıran yiyecekler ise : Tuz, aşırı tuzlu yapılmış turşu, tuzda bekletilmiş yiyecekler, tütsülenmiş yiyecekler, Nitratlar gibi gıdalara koruyucu olarak eklenen katkı maddeleri , Etlerin yüksek ısıda pişirilmesi, küflenmiş yiyecekler ( özellikle buğdaygillerde aflatoksinler oluşmaktadır) mide kanserine yol açan gıdalardır. Kuşkusuz bir defa yemekle bir şey olmaz ama bu gıdalarla ve bu tarzda beslenme alışkanlık haline gelmiş ise dikkat dikkat tehlike var derim.
Aşırı et tüketilmesi, devamlı kızartmalar yenmesi de mide sağlığını bozan beslenme tarzıdır.
Bir de ülkemizde saptadığım önemli bir şey çorba ve çayın aşırı sıcak içilmesi.
Bu özellikle doğu Anadolu’dan gelen hastalarımda saptadığım kötü bir alışkanlık. Yemekleri lütfen ılık yiyelim.

Hocam mide kanserinin belirtileri nelerdir ? Kırmızı alarm nedir?

Mide geniş ve gittikçe de genişleyebilen bir organ olduğu için mide kanserinin belirtileri siliktir. İleri evreye kadar belirtilerini hastalar ciddiye almazlar. Erken evrede ya tarama esnasında tesadüfen veya yaptığı bir kanamanın
araştırması sırasında saptanır. Erken evrede belirti hissedilmez. Ancak tümör büyüyüp ilerleyince bazı belirtileri hasta hisseder bazılarını da doktor hisseder.
Bunlar; iştahsızlık, halsizlik, erken doyma, midede yanma , karın ağrısı, kilo kaybı, lokmaları yutarken takılma hissi, kusmukta veya dışkıda kan görülmesi gibi belirtilerdir. Bunların içinde Kanama veya kansızlık ( anemi) kırmızı alarm belirtileridir. Ve erken devre de ciddiye alınırsa kurtarıcı olur. Hasta kansızlık yakınması veya bunlara bağlı halsizlik çarpıntı gibi şikayetle geliyorsa mutlaka mide barsakları incelenmelidir. Kırmızı alarm mutlaka değerlendirilmelidir.