Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Piramidi

obezite cerrahisi sonrası beslenme piramidi

Piramitte aşağıdan yukarıya doğru sırasıyla her gün alınması gerekenler ve kaçınılması gerekenler sıralanmıştır. Bu görseli mutlaka incelemenizi ve yaşam boyunca sürdürmenizi öneririm.

Piramidin tabanı vitamin mineral takviyelerini içermektedir. Fiziksel aktivite de bu tabanda yer almaktadır. Bu da vitamin-mineral takviyelerinin ve fiziksel aktivitenin ameliyat sonrası süreçte ne kadar önemli olduğunu yansıtmaktadır. Bir diğer önemli bileşen sıvı tüketimidir. Özellikle su tüketimi günde en az 2 litre olmalıdır. Diğer sıvılar kafeinsiz, şekersiz, karbonatsız, asitsiz sıvılardan sağlanmalıdır.

 

Piramidin İlk Seviyesi

Yüksek protein, düşük yağlı besin kaynaklarından (yağsız et, balık veya düşük yağlı süt ürünleri vb.) oluşmaktadır. Beslenme uzmanınız ile birlikte tolere edebildiğiniz protein oranını belirleyip tolerasyon sağlanamadığı durumlarda protein desteği kullanılmalıdır.

Piramidin İkinci Seviyesi

Yüksek lifli, düşük kalorili besinlerden oluşmaktadır. Ameliyat sonrası ilk yıl boyunca sebze, meyve alımı kontrollü olmalıdır. Çünkü bunlar doygunluk hissi verdiği için yüksek besin değerli yiyeceklerin alımını azaltabilir. Ancak uzun dönemde kalori alımı artmış hastalarda iyi bir seçenektir.

Piramidin Üçüncü Seviyesi

Tahıllardan oluşmaktadır. Günde 2 porsiyon önerilmektedir. Hastanın tolerasyonuna göre belirlenmelidir. Kompeks tahıllar (tam tahıllı gıdalar, kurubaklagiller, yulaf ezmesi vb.) tüketilmeli, basit karbonhidrat kaynaklarından (toz şeker ve mamülleri) uzak durulmalıdır.

Piramidin Dördüncü Seviyesi

Yüksek kalorili yiyecekler, yağlar, şekerler ve enerjisi yoğun yiyeceklerden oluşmaktadır. Bu gruba giren yiyecekler kontrol edilmelidir.