OBEZİTE CERRAHİSİ SONRASI

BESLENME ÖNERİLERİ

Bu öneriler Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı tarafından ameliyat edilen hastalar içindir. Diğer hastaların kendi hekimlerine danışmaları kuvvetle tavsiye edilir. Ancak bilginin evrenselliği açısından isteyen hastalarimiz da bizim önerilerimizden yararlanabilirler.

AMELİYAT SONRASI ERKEN DÖNEMDE BESLENME ÖZELLİKLERİ

Ameliyatınız laparoskopik yöntemle yapılmıştır. Mide kesisinden sonra dikiş işlemleri stapler adını verdiğimiz otomatik zımbalarla yapılmaktadır. Bu zımba hatlarının iyileşmesi biraz zaman alacağından biz de sizi zamana yayılan bir besleme yöntemiyle hazırlayacağız yeni hayatınıza.

Şimdi yeniden doğdunuz ve bir bebek midesi kadar mideniz var, siz de bir bebek gibi besleneceksiniz. Beyniniz erişkin olduğundan onu da alışkanlıklarından kurtarmamız gerekecektir. Yani eski yeme alışkanlıklarınızdan ve bağımlı olduğunuz yemeklerden kurtulacaksınız. Bu yeni midenizin hem hacmi azalmış, hem de açlık hissi veren bölüm çıkarılmış durumda. Yani hem açlık hissetmeyeceksiniz hem de azıcık yemekle doyacaksınız.

Başarılı bir ameliyat geçirdiniz. Başarının devamı için uyulması gereken prensipleri sıralayalım.

0 – 2. GÜN

Ameliyat günü ve ertesi günü kesinlikle su dahil ağızdan gıda alınmaz.

Ameliyata bağlı grafiler çekildi, kontroller yapıldı, her şey yolunda. Doktorunuz, aileniz ve siz, yani herkes gülümsüyor.

3 – 15. GÜN

15 gün sadece sıvı alabilirsiniz. İlk haftada yumuşak ve katı gıda alımınıza izin vermiyoruz. Katı gıdalar midenizi çok rahatsız edebilir, daha da kötüsü dikişlerde geç dönem açılmaya yol açabilir. Bu nedenle ilk yedi gün sadece su ve süt alımı yeterlidir. Yaklaşık olarak 2000-2500 cc su ve süt tüketimi yeterlidir. Bunun yarısı veya yarısından fazlası süt geri kalanı da su olursa iyi olur. Süt hem sıvı ihtiyacını, hem protein ihtiyacını; kalsiyum başta olmak üzere birçok mineral ihtiyacını karşılayan müthiş faydalı bir içececktir. Berrak çorbalar et suyu ve tavuk suyu gibi çorbalar ılık olarak içilebilir. İçme işlemi sırasında midenin dolduğu ve doygunluk oluştuğu anda alım durdurulmalıdır. Yemeye devam etmek kusmaya veya aşırı mide kramplarına yol açabilir. Biz buna yudum yudum ve devamlı şekilde için diyoruz.

Kesinlikle tatlandırıcı, şeker, tatlı, bal ve hazır meyve sularından uzak durmalısınız. Bazı hastalarımız süt içmekte zorlanıyor ver hazımsızlık yaşıyorlar. Onlara laktaz katılmış süt ( laktozsuz süt) öneriyorum. Yine rahatsızlık duyarsanız önerim kaymaksız ayran olacaktır.

2 – 4. HAFTALAR ARASI

Mide dikişleri daha da sağlamlaşmıştır. Beslenme üzerine hastanın kendi midesini tanıması gerçekleşmiştir.

Bu süreçte artık yumuşak ve proteinden zengin gıdalar ekleyebiliriz. Günde iki adet rafadan yumurta ( kaynar suda 4dk haşlanmış ) ideal bir besin desteği sağlayacaktır. Günde 1 lt süt ve iki yumurta tatminkar bir protein ve mineral kaynağıdır.

Ara öğünlerde yoğurt püre halinde olan yumuşak gıdalardan da almaya başlayabilirsiniz. Berrak çorbalar, et suyu ve tavuk suyuna ek olarak baharatsız mercimek çorbası içebilirsiniz. Şeftali elma ve diğer meyveler püre haline getirilip biraz da sulandırılarak yenebilir. Hamurumsu gıdalardan uzak durulmalıdır.

Ana yemek olarak, balık püresi ve yanında patates püresi gibi bir ikili yenebilir. Buna benzer birbirini tamamlayıcı iki çesit gıda şu aşamada sizin için yeterlidir.

Gıdalarınızın yumuşaklık derecesi bir bebeğin yiyebileceği derecede olmalıdır. Ne demiştik siz artık bir bebek midesine sahipsiniz. Beyninizle onu zorlamayın. Alınacak gıdaların miktarı; 50-80 gram veya 3-5 yemek kaşığı kadar olmalıdır. Aşağı yukarı bu kadar miktarı bu dönemde yiyebilmelisiniz. Bunu yapıp yapamadığınızı kontrol ediniz ve zorlamadan bu miktar gıda alımını sağlamaya çalışınız.

4. HAFTADAN SONRA

Artık katı gıdalara geçebiliriz. Bir başka deyimle gıdaları artık katı hali ile de alabiliriz. Artık görev çiğneme faaliyetlerinde, gıdaları ağzımızda dişlerimizle öğüterek birinci aydan sonraki süreçte tam gıdaları almalıyız. Özellikle öğlen ve akşam öğünlerinde 50 gram köfte ile ( et, balık veya tavuk köfte olabilir ) haşlanmış sebzenin birlikte tüketilmesi mükemmel bir alışkanlık olur. İkinci aydan sonra etler minik parçalar halinde iyice çiğnenerek yenilebilir.

Mide hacminizi zorlamamak icin su ve çorbalar öğünun hemen başında alınmaz. Mide hacmini genişletirseniz uzun surede tekrar kilo alım riski oluşabilir. Bu nedenle artık bilinçli olarak beslenmeliyiz.

Doyma hissettiğiniz anda yemek yemeği durdurmalisiniz. Biraz daha fazla yerseniz mutlaka rahatsızlık hissi duyarsınız, mide bölgesinde kramp tarzı ağrılar olabilir ya da kusabilirsiniz.

Ben hastalarıma beslenme ile ilgili liste vermeyi, bir kağıt parçasına bakarak beslenmelerini istemiyorum. Hastaların birinci ayda haftada bir, bir yıl boyunca da ayda bir kez hekimiyle konuşması ve gereğinde diyetisyeni ile görüşerek kendine özel bir beslenme programını oluşturması en uygun olanıdır.