OBEZİTE VE METABOLİK CERRAHİ

OBEZİTE NEDİR?

Obezite, aşırı miktarda vücut yağına sahip olmakla ilişkili bir rahatsızlıktır. Dünya çapında bir sağlık sorunu olan obezite, tedavi edilebilir bir hastalıktır. Obezite, genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanır ve tek başına diyetle kontrol edilmesi zor olabilir. Obezite bir sağlık kuruluşu ve alanında uzman bir doktor tarafından teşhis edilir ve vücut kitle indeksi (BMI) 30 veya daha yüksek olarak sınıflandırılır. Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı uzun yıllardır obezite hastalığını tedavi etmekte ve hastalarına yüksek derecede mutluluk sağlamaktadır. Siz de obezite tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan kilo fazlalığıdır. Özellikle aşırı şişmanlıkta hayat kalitesi azalmakta, bazı hastalıklara meyil artmakta ve hatta hayat kısalmaktadır. Günlük yaşamda alınan enerji ile tüketilen enerjinin dengeli olması gerekir. Normal büyüme, gelişme ve hayatın devamı için bu denge şarttır. Tüketilenden daha az enerji alınması zayıflığa ve beslenme bozukluklarına yol açar. Tüketilen enerjiden daha fazla enerji alımı ise alınan enerjinin yağ şeklinde depolanmasına ve şişmanlığa yol açar. Enerji açlığı gibi şişmanlık da bazı hastalıklara yol açar ve son zamanlarda aşırı şişmanlık kendisi de bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Obezite, metabolik sendromun ( tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, bel çevresinin büyümesi, karaciğer yağlanması) yanı sıra nefes darlığı, uyku apnesi, safrakesesi taşı oluşumu gibi hastalıklara da yol açmaktadır. Bel çevresinin kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm’den fazla olması yağların karın içinde depolandığını göstermektedi. Bel çevresi kadınlarda 80 cm’nin, erkeklerde ise 94 cm’nin altında olmalıdır.

OBEZİTENİN NEDENLERİ NELERDİR?

Obezitenin yaygın spesifik nedenleri şunlardır:

 • Vücudunuzun yiyecekleri nasıl enerjiye dönüştürdüğünü ve yağın nasıl depolandığını etkileyebilecek genetik
 • Daha az kas kütlesine ve daha yavaş bir metabolizma hızına yol açabilen, kilo almayı kolaylaştıran yaşlanma
 • Yeterince uyumamak, acıkmanıza ve bazı yüksek kalorili yiyecekleri canınızın çekmesine neden olan hormonal değişikliklere yol açabilir.
 • Hamilelik sırasında alınan kiloların verilmesi zor olabileceğinden ve sonunda obeziteye yol açabileceğinden hamilelik

OBEZİTE NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Obeziteyi teşhis etmek, basitçe bir ölçeğe adım atmaktan çok daha fazlasını ifade eder. Aslında, bir kişinin kilo durumunun kapsamlı bir değerlendirmesi, birçok faktörün dikkate alınmasını ve vücut kitle indeksi (BMI), bel çevresi ölçümü, fizik muayene ve laboratuvar testleri dahil olmak üzere çeşitli araçların ve teşhis testlerinin kullanılmasını içeren karmaşık bir prosedürdür. Karmaşık olmasına rağmen Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı en son teknolojilerle en iyi çözümleri sunar.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

Şişmanlık için en sık kullandığımız tanı yöntemi vücut-kitle indeksidir. Hesaplanması basit bir bölme işlemiyle yapılır. İndeks, kişinin vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünerek elde edilir.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

#HESAPLANAN VÜCUT KİTLE İNDEKSİSONUÇ
118-25 ArasıNormal
225-30 ArasıKilolu
330-35 Arası1. Derece Obezite
435-40 Arası2. Derece Obezite
540-50 ArasıMorbid Obez
650 ve ÜzeriSuper Morbid Obez

DİYET VE EGZERSİZ

Şişmanlık, tedavisi çok kolay gibi gözükmekle beraber uygulamanın zor olduğu bir durumdur. Tedavinin özü az enerji almak ve bol enerji harcamaktır. Bir başka deyişle bol hareket ve az enerji alımı. Birinci basamak diyet uygulamaları olmalıdır. Diyet uygulamaları sırasında tek bir çeşit gıda almak, yada öğünlerin hiç yağ içermemesi v.s. gibi yöntemler zararlıdır. Yapılması gereken her türlü besin, vitamin ve elementleri dengeli biçimde az miktarda almaktır. Diyet sırasında su ihtiyacı düzenli giderilmelidir. Diyet uygulamaları, kurallara bağlı bir diyetisyen eşliğinde yürütülmelidir.

Egzersiz şüphesiz tüm insanların ciddi olarak uygulaması gereken bir eylemdir. Egzersiz ile hem kalori yakılmakta, hem de kişinin performansı artmaktadır. Hızlı yürüme şişmanlara önerilebilecek en uygun egzersiz biçimidir. İkinci sırada ise bisiklete binme ve yüzme gelmektedir. Günaşırı bir saat hızlı yürüyüş yapmakla egzersizden elde edilecek faydalar sağlanmış olur. Egzersiz yapan kişi psikolojik olarak rahatlamakta ve diyet uyumu da kolaylaşmaktadır. Egzersizin önemli bir yararı da kalp-damar hastalığı riskini azaltmasıdır.

diyet ve egzersiz

OBEZİTE HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇABİLİR?

Obezite basit kilo alımından daha fazlasına yol açabilir. Bu yüzden kilo alırken sağlığa çok dikkat etmek gerekir. Obezitenin yol açtığı bazı hastalıklar şunlardır:

 • Tip 2 diyabet
 • Kalp hastalıkları
 • Yüksek kan basıncı
 • Çok nadir olsa da bazı kanserler (Meme ve kolon)
 • Felç
 • Safra kesesi rahatsızlığı
 • Karaciğer yağlanması rahatsızlığı
 • Yüksek kolesterol
 • Uyku apnesi ve diğer solunum problemleri
 • Artrit
 • Kısırlık

OBEZİTE NEDİR? BAŞLIKLI VİDEOMUZ:

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ: