Şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu oluşan kilo fazlalığıdır. Özellikle aşırı şişmanlıkta hayat kalitesi azalmakta, bazı hastalıklara meyil artmakta ve hatta hayat kısalmaktadır. Günlük yaşamda alınan enerji ile tüketilen enerjinin dengeli olması gerekir. Normal büyüme, gelişme ve hayatın devamı için bu denge şarttır. Tüketilenden daha az enerji alınması zayıflığa ve beslenme bozukluklarına yol açar. Tüketilen enerjiden daha fazla enerji alımı ise alınan enerjinin yağ şeklinde depolanmasına ve şişmanlığa yol açar. Enerji açlığı gibi şişmanlık da bazı hastalıklara yol açar ve son zamanlarda aşırı şişmanlık kendisi de bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Obezite, metabolik sendromun ( tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, bel çevresinin büyümesi, karaciğer yağlanması) yanı sıra nefes darlığı, uyku apnesi, safrakesesi taşı oluşumu gibi hastalıklara da yol açmaktadır. Bel çevresinin kadınlarda 88 cm, erkeklerde ise 102 cm’den fazla olması yağların karın içinde depolandığını göstermektedi. Bel çevresi kadınlarda 80 cm’nin, erkeklerde ise 94 cm’nin altında olmalıdır.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

Şişmanlık için en sık kullandığımız tanı yöntemi vücut-kitle indeksidir. Hesaplanması basit bir bölme işlemiyle yapılır. İndeks, kişinin vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünerek elde edilir.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

#HESAPLANAN VÜCUT KİTLE İNDEKSİSONUÇ
118-25 ArasıNormal
225-30 ArasıKilolu
330-35 Arası1. Derece Obezite
435-40 Arası2. Derece Obezite
540 ve ÜzeriAşırı Obez
640-50 ArasıMorbid Obez
750 ve ÜzeriSuper Morbid Obez

DİYET VE EGZERSİZ

Şişmanlık, tedavisi çok kolay gibi gözükmekle beraber uygulamanın zor olduğu bir durumdur. Tedavinin özü az enerji almak ve bol enerji harcamaktır. Bir başka deyişle bol hareket ve az enerji alımı. Birinci basamak diyet uygulamaları olmalıdır. Diyet uygulamaları sırasında tek bir çeşit gıda almak, yada öğünlerin hiç yağ içermemesi v.s. gibi yöntemler zararlıdır. Yapılması gereken her türlü besin, vitamin ve elementleri dengeli biçimde az miktarda almaktır. Diyet sırasında su ihtiyacı düzenli giderilmelidir. Diyet uygulamaları, kurallara bağlı bir diyetisyen eşliğinde yürütülmelidir.

Egzersiz şüphesiz tüm insanların ciddi olarak uygulaması gereken bir eylemdir. Egzersiz ile hem kalori yakılmakta, hem de kişinin performansı artmaktadır. Hızlı yürüme şişmanlara önerilebilecek en uygun egzersiz biçimidir. İkinci sırada ise bisiklete binme ve yüzme gelmektedir. Günaşırı bir saat hızlı yürüyüş yapmakla egzersizden elde edilecek faydalar sağlanmış olur. Egzersiz yapan kişi psikolojik olarak rahatlamakta ve diyet uyumu da kolaylaşmaktadır. Egzersizin önemli bir yararı da kalp-damar hastalığı riskini azaltmasıdır.