Obezite ve Mide Hastaları Oruç Tutabilir Mi? Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli?

16 Nis 2021 Blog

Ramazan ayına girdiğimiz şu sıralar, obezite ve mide hastalarının en çok merak ettikleri sorulara, Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı cevap verdi. Mihmanlı, obezite ameliyatı olan hastaların, ilk altı aylık dönem içerisinde kesinlikle oruç tutmalarını önermiyorum, altı ve bir yıllık dönem içesindeyse en az bir kere tutmayı deneyip buna göre karar vermelerini tavsiye ederim. Ameliyatınızdan bir yıl geçmiş ise oruç tutmanızda herhangi bir sakınca yoktur. diye ifade etmişti.

Obezite hastalarının şu sıralar en çok sorduğu sorulardan bir tanesi de, oruç tutmak kilo verdirir mi?

Mihmanlı, oruç tutmanın esasları din adamları tarafından açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra oruç tutmak bir ay içerisinde bir veya iki kilo verme imkânı sağlayabilir. Fakat kilo vermek için oruç tutmak iyi bir yöntem değildir. Oruç tutmak ruhsal detoks ve din adamları tarafından ifade edilen unsurlardır. dedi.

Diğer bir soru ise, mide hastalarından geliyor. Mide kanseri ameliyatı oldum oruç tutabilir miyim?

Mihmanlı, mide kanseri ameliyatı olan hastalar, ameliyattan üç yıl sonra oruç tutabilirler. Cerrahinin hemen sonrası ve Kemoterapinin hemen sonrasında önermiyorum. dedi.

Mide hastalarından gelen diğer bir soru ise, Midemde ülser var oruç tutabilir miyim? Mihmanlı, mide ülseri veya duodenum ülseri olanlar, ülser tedavileri bitmiş ise oruç tutmalarında herhangi bir sakınca yoktur. dedi.

Mihmanlı, Ramazan ayı içerisinde, tüm vatandaşların iftarda beslenme alışkanlıklarında bazı düzeltmeler yapmalarını öneriyorum. İftar zamanı yemekleri yavaş çiğneyerek ve mümkün olduğunca bol su tüketimi yaparak, bir iftar yapmaları doğru olur. İftardan sahura kadar geçirilen zaman içerisinde her bireyin en az 2 litre sıvı tüketmesinde fayda vardır. Böbrekleri uzun süre susuz bırakmamak gerekir. Vatandaşların sahura kalkmalarını öneririm, sahura kalkmak din adamlarımız tarafından da sünnet olarak belirtilmektedir. İmkanı olan vatandaşların sahura kalkmalarını ve bol proteinli yiyecekler tüketmelerini öneriyorum, et, fasulye, mercimek, yumurta, yoğurt, ve benzeri ürünlerin tüketilmesini tavsiye ederim. Bu şekilde oruç tutulursa gün içerisinde, açlık hissetmez, vitamin ve bağışıklık sistemi açısından sağlıklı bir ramazan geçirirler.

Hayırlı Ramazan’lar dilerim.

Site İçerisinde Ara

+