Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı uyardı: Tuz ve şekere dikkat

2 Şub 2021 Blog

Türkiye’de tuz tüketimi 15 gramdan 10 grama kadar düşürüldü ama yeterli değil. Dünya Sağlık Örgütüne göre oran 5-6 grama kadar düşmeli. Sağlık Bakanlığı hem tuz hem de şeker tüketimini azaltmak için pastacılar ve lokantacılarla iş birliği protokolü imzalayacak. Peki tuz ve şekerin zararları ne, azaltılması ne sağlayacak? CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı’ya sordu.
Tuz ve şeker zehirdir. Hem tuz hem de şeker dışarıdan alınmasına ihtiyaç olmayan iki şey. Çünkü biz zaten yemeklerle beraber hem tuzu hem de şekeri alıyoruz.

Tuz neden zararlı?

Tuz, sodyum ve klordan oluşuyor. Sodyum vücudumuzda su tutarak şişmelere, ödemlere, tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Tansiyon yüksekliği kalp yetmezliğine, kalp yetmezliği ölüme kadar götüren süreci başlatmış oluyor. Yemeklere tuz atmayalım. Yemeğin pişirilmesi esnasında bir miktar tuz gerekebilir. Ancak günlük tuz miktarının 5 gramı geçememesi gerekir. Siz birazcık turşu suyu içseniz bu miktarı geçmiş oluyorsunuz.

Ne kadar şeker kullanılmalı?

Şeker kullanımı İkinci Dünya Savaşı’nda kişi başına 5 gramdı. Ancak bugün bu miktar kişi başına günlük 100 grama çıkmış vaziyette. Dışarıdan alınan şekerden bahsediyoruz. Yemeklerle beraber ihtiyacımız olan şekeri alıyoruz. Bunun kaliteli olanı tahıllar ve baklagiller içerinde olan şekerdir. Dışarıdan rafine edilmiş şeker çok zararlıdır. Zehirdir. Hiç kullanmamak genelde mümkün olmadığından azaltın diyoruz. Günlük tuz miktarını 5 olarak gramı aşmamalıyız. Günlük dışarıdan alınan şeker miktarını 20 gramı geçirmemeliyiz.

“Bakanlığın düzenlemesi faydalı olacaktır”

Bakanlık düzenlemesi çok faydalı olacaklardır. Sigara ve tuz sigara muamelesi görmeli. Restorantlardan kaldırılmalı. Şeker ve tuzun yerine, baharatların konması lazım. İkisi de alışkanlık yapar. Şekeri de tuzu da bırakan bir daha geri dönemez.

Site İçerisinde Ara

+