Türkiye’de mide küçültme ameliyatları

2 Ara 2020 Blog

Türkiye’de mide küçültme ameliyatları

“Türkiye’de obezite cerrahisi olarak yılda yaklaşık 8 ile 10 bin hasta ameliyat ediyoruz. Bunun 8-9 bini tüp mide ameliyatı şeklinde.

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, obezite hakkında çeşitli bilgiler verdi. “Türkiye’de obezite cerrahisi olarak yılda yaklaşık 8 ile 10 bin hasta ameliyat ediyoruz. Bunun 8-9 bini tüp mide ameliyatı şeklinde cereyan ediyor. Bu konuda Avrupa ve ABD ile paralel hareket ediyoruz.” dedi.

“Vücut kitle endeksi 24-25 olan idealdir. 30’un üzerinde çıktığında biz buna şişman diyoruz. 35’in üstüne çıktığında fiziki şişmanlıktan bahsediyoruz. 40’ın üzerine çıktığı zaman da morbid obezite yani ölümcül obezite diyoruz. Bu rakam 50’nin üzerine çıkarsa süper morbid obezite diyoruz. Dolayısıyla bu hastalarımızda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkıyor.”

Mihmanlı, cerrahi operasyon yaptıkları hastaların vücut kitle endeksinin 40’ın üzerinde olduğunu belirterek, “40’ın altında olanlara spor, diyet öneriyoruz. Eğer vücut kitle endeksi 35 ile 40 arasındaysa ve başka bir hastalık da varsa yine ameliyat ediyoruz. Mesela tansiyon hastalığı, kalp rahatsızlığı, diz ağrısı, horlama, nefes alma problemi varsa yine bunları ameliyatla düzeltiyoruz. Bu şikayetler yoksa sadece vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olanları ameliyat ediyoruz.” dedi.

Ayrıca. Mihmanlı, Türkiye’de erkeklerin yüzde 30’u, kadınların ise yüzde 40’ı şişman. Fakat bu morbid, ölümcül obezite dediğimiz kadınlarda yüzde 25, erkeklerde yüzde 20. Bu çok ciddi bir rakam. Biz bunları dışarıda görmüyoruz. Çünkü bunlar sokağa pek çıkmıyorlar, hayatın içinde fazla görmüyoruz.” Dedi.

Site İçerisinde Ara

+